Köşkeroğlu Karaköy

İstanbul’da yaşayan ya da bu ilimize yolu düşen herkes, Karaköy’e gelindiğinde doyasıya izlenecek olan İstanbul Boğazı ve Haliç manzarasının ardından yapılması gerekeni çok iyi bilir. Bu görsel şöleni Köşkeroğlu’nda yenecek kebap ve tatlılarla taçlandırmak…

Köşkeroğlu Karaköy, yolu buradan geçen herkesin uğrak noktası olmakla kalmamış, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yerinden de tadı ve kalitesi özlenen bir lezzet durağı haline gelmiştir. Bu nedenle Köşkeroğlu Karaköy’e her gün ülkemizin ve dünyanın farklı noktalarından ziyaretçiler gelmektedir. Peki, nedir Köşkeroğlu Karaköy’ün sırrı ve neden benzersiz bir lezzet durağıdır burası?

Köşkeroğlu, takvimler 1946 yılını gösterirken Hacı Mehmet Ali KAYA tarafından baklavanın ve birçok et yemeğinin merkezi olan Gaziantep’te kurulmuştur. İlk ismi Altın Tel olan ve sadece baklava ve kadayıf üreten Köşkeroğlu, 40 yıl boyunca ürettiği Altın Tel Baklava ve Kadayıfları ile adını tüm Türkiye’ye tanıtmıştır.

Gaziantep’in damak tadı ve benzersiz yemek kültürü ile yoğrulan Köşkeroğlu tecrübesi 1986 yılında İstanbul’la tanışmıştır. Kurulduğu günden bu yana ödün vermediği kalitesinin yanına yarım asra yaklaşan deneyimini de ekleyen Köşkeroğlu’nun isim değişikliği sebebi aile büyüklerinin ayakkabı ustası (köşker) olmasıdır. Bu isim değişikliği ile dedelerinin isimlerini yaşatmak isteyen Köşkeroğu markasını bugün ailenin ikinci kuşak üyeleri yaşatmaktadır.

 

İstanbul’da ilk Karaköy’deki iki şubesi ile hizmet vermeye başlayan Köşkeroğlu Kebap,  kalitesi ve tecrübesi ile üretilen kebapları ve tatlıları daha fazla insana ulaştırmayı amaçlamaktadır.

Ürünlerinde kullanılan tüm malzemelerin Gaziantep’ten getirildiği bilinen Köşkeroğlu’nun başarı sırlarından biri de her zaman için doğduğu topraklara bağlı kalmış olması ve o toprakların ürünlerini kullanmaya devam ederek tadını ve kalitesini hep ilk günkü seviyesinde muhafaza etmesidir.

İlk olarak tamamen baklava ve kadayıf üretimi ile bilinen Köşkeroğlu zaman içerisinde ürün yelpazesine birçok lezzeti eklemiştir. Bugün Köşkeroğlu ürünleri arasında kebap, steak, tava, pasta ve sütlü , kahvaltı ve brunch, dondurma bulunmaktadır.

Köşkeroğlu, müşterilerine sunduğu tüm ürünleri üretim sürecinin her aşamasında sıkı ve güvenilir işlemlere tabii tutmaktadır. 70 yılı aşan tecrübesi, kendine özgü kalite ve lezzet prensipleri, her zaman geçerli olan müşteri memnuniyeti ilkesi ve güleryüzlü personeli ile Köşkeroğlu, Türkiye’de sektörünün öncü markalarından biri olup her zaman için diğer markalar tarafından bir başarı kıstası olarak görülmektedir.